Płukanka do silnika czy warto stosować ten specyfik?

 

Płukanka do silnika czy warto stosować ten specyfik?
Nowoczesne płukanki do silnika cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony miłośników czterech kółek. Dawniej, do czyszczenia jednostki napędowej wykorzystywano naftę. Współczesne płukanki poza TEC 2000 wciąż zawierają w sobie naftę, ale poza nią znajdziemy tu szereg składników gwarantujących wyższą skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń. W tym artykule dowiesz się, jak działa płukanka do silnika, kiedy należy ją stosować, a także, jakie produkty są godne polecenia.
Do czego służy płukanka do silnika?
W silnikach benzynowych i dieslowskich zbierają się zanieczyszczenia, które mogą obniżać zarówno wydajność, jak również żywotność jednostki napędowej. Naturalnym sposobem uniknięcia problemu jest oczywiście regularna wymiana oleju silnikowego (raz do roku lub co 10 tys. kilometrów). Niestety, wymiana oleju nie zawsze załatwia sprawę. W silnikach nowej generacji problem zanieczyszczeń jest dużo poważniejszy. Dlatego też, coraz szersze grono ekspertów zachęca do stosowania płukanek do silnika, takich jak chociażby TEC 2000, Liqui Moly czy K2. Stosując płukankę przed wymianą oleju możemy pozbyć się nadmiaru zanieczyszczeń, co wpłynie na żywotność silnika. Płukanki są skuteczne w przypadku nagaru, laków, szlamu oraz sadzy.
Dlaczego w silniku zbierają się zanieczyszczenia?
Zanieczyszczenia powstają w trakcie aktywnej pracy silnika. W prawidłowo działającej jednostce napędowej zanieczyszczenia są usuwane przez olej silnikowy, a następnie zatrzymywane przez filtr oleju. Dlatego tak istotną kwestią jest regularna wymiana oleju i filtrów. Powstawaniu zanieczyszczeń sprzyja sportowa jazda, dynamiczna jazda zaraz po uruchomieniu silnika, a także częste pokonywanie krótkich dystansów po mieście. Nie od dziś wiadomo, że bardzo korzystne dla silnika są regularne wyprawy na drogi szybkiego ruchu, gdy mamy okazję nieco „przedmuchać” silnik.
Sposób eksploatacji ma zatem kluczowe znaczenie dla stanu silnika w perspektywie lat. Jeśli kierowca nie dba o regularną wymianę oleju, a ponadto, prowadzi samochód w sposób szkodliwy dla silnika, ilość zanieczyszczeń jest dużo większa. Problem nadmiaru zanieczyszczeń jest coraz częściej obserwowany także w przypadku nowoczesnych, niskolitrażowych silników o dużej mocy.
W jaki sposób stosuje się płukankę do silnika?
Producenci zalecają zastosowanie płukanki bezpośrednio przed wymianą oleju. Wystarczy wprowadzić środek czyszczący i pozostawić na okres czasu zgodnie z zaleceniami producenta. Konkretny sposób użycia zależy oczywiście od danego specyfiku. Niemniej jednak, niezależnie od tego, czy jest to płukanka TEC 2000, K2 czy Liqui Moly, sposób stosowania jest bardzo zbliżony. Kiedy warto zdecydować się na taką płukankę? W przypadku nowych samochodów warto jej używać przy każdej wymianie oleju. Ponadto, jeśli kupujemy samochód używany, również warto zastosować płukankę przed wymianą oleju. Zwłaszcza, jeśli poprzedni właściciel oszczędzał na oleju silnikowym.
Czy stosowanie płukanki do silnika jest bezpieczne?
W sieci możemy spotkać się z nieprawdziwymi informacjami, jakoby płukanki do silnika mogły szkodzić jednostce napędowej. W praktyce, większość problemów pojawia się na skutek nieprawidłowego zastosowania płukanki lub trwałe mechaniczne uszkodzenie silnika. Zawarte w preparacie składniki skutecznie rozpuszczają zanieczyszczenia, które powinny zostać wyprowadzone wraz z usuwanym olejek silnikowym podczas wymiany. Jeśli jednak cały proces zostanie przeprowadzony zbyt szybko, wówczas rozpuszczane zanieczyszczenia mogą pojawić się w nowym oleju silnikowym.
Warto zatem obserwować stan nowego oleju silnikowego na bagnecie. Jeśli płukanka została dobrana pod kątem naszego silnika, a sam proces czyszczenia został przeprowadzony zgodnie z zaleceniami producenta, wówczas nie musimy obawiać się jakichkolwiek problemów. W sieci możemy również znaleźć informacje, jakby płukanka do silnika mogła prowadzić do rozszczelnienia silnika. W praktyce nie ma takiej możliwości. Składniki zawarte w płukance nie mogą doprowadzić do rozszczelnienia jednostki napędowej. Takie problemy są skutkiem nieprawidłowej eksploatacji silnika. Reasumując, stosowanie płukanki do silnika zgodnie z zalecaniami producenta jest całkowicie bezpieczne.
Jakie płukanki do silnika można polecić?
Czyszczenie jednostki napędowej staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza pośród właścicieli samochodów wyposażonych w małolitrażowy silnik. Nowoczesne konstrukcje tych jednostek napędowych niestety zwiększają ryzyko pojawienia się nadmiaru zanieczyszczeń. Bez wątpienia warto wspomnieć produkty firmy TEC 2000, która specjalizuje się w dodatkach do paliw, a także płukankach silnika. Szeroki wybór produktów może nam zaoferować także marka Liqui Moly. Płukanki do silników znajdziemy również w asortymencie firmy K2. Chociaż wszystkie preparaty charakteryzują się zbliżonym działaniem, producenci często proponują nam produkty stworzone z myślą o konkretnych silnikach dieslowskich i benzynowych. Warto zatem sprawdzić specyfikę płukanki, aby dobrać produkt pod kątem indywidualnych potrzeb.