Jak nałożyć wosk na auto?

 

Jak nałożyć wosk na auto?

Pomimo tego, że nałożenie wosku nie jest trudną czynnością, temat bardzo często jest poruszany wśród pasjonatów motoryzacji. Skutkiem tego, dziś odpowiemy na najważniejsze pytania związane z prawidłowym nakładaniem wosku. Dzięki niemu możemy skutecznie chronić i pielęgnować lakier naszego auta. Wosk pozwoli nam nie tylko chronić karoserię przed zabrudzeniami, lecz także nada błysk naszemu lakierowi, dzięki czemu nasze auto będzie prezentować się bardzo atrakcyjnie. Zapraszamy do sprawdzenia jak poprawnie nałożyć wosk na auto!

Przygotowanie lakieru

Aby móc nałożyć wosk na nasz lakier, musimy odpowiednio przygotować go. Chodzi o zadbane o to, aby lakier był w pełni oczyszczony i pozbawiony jakichkolwiek defektów. Dzięki temu uzyskamy w pełni klarowne rezultaty, które będą widoczne gołym okiem.

Dlatego też, pierwszym elementem jest dokładne umycie auta. Jeśli po umyciu auta pozostają jakiekolwiek defekty, musimy je usunąć (przykładowo przez dekontaminację lakieru). Jeśli lakier ma małe ryski, możemy skorzystać z pasty do ich usuwania. Natomiast w wypadku uporczywych zabrudzeń, możemy posłużyć się także i glinką do lakieru. Pamiętajmy także o odtłuszczeniu powierzchni przy pomocy IPY bądź innych, markowych produktów do tego celu.

Nakładanie wosku a warunki atmosferyczne

Kolejnym istotnym elementem jest nakładanie wosku w odpowiednich warunkach. Totalną podstawą jest to, aby nie nakładać wosku w upalne dni pod gołym słońcem. Nasze auto powinno być ustawione w cieniu, tak aby lakier był chłodny w dotyku. Jeśli więc zabraliśmy nasze auto ze słońca, odczekajmy jak najdłużej jest to możliwe, aby nasz lakier ostygł.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ustawienie auta w garażu bądź w innej, ciemnej powierzchni (dobrym pomysłem mogą być ogólnodostępne markety i ich garaże podziemne bądź te pod dachem w kondygnacji budynku). Kolejną sprawą jest to, aby nasze auto nie miało styczności z wodą przez dobę po nałożeniu wosku. W tym celu sprawdźmy pogodę przed zabiegiem, aby upewnić się, że deszcz nie zagrozi karoserii naszego auta.

Poprawne nałożenie wosku

Na specjalny aplikator gąbkowy nakładamy małą ilość wosku. Nałożenie zbyt dużej ilości sprawi, że trudniej będzie nam pozbyć się smug i śladów po wosku. Dodatkowo podczas nakładania wosku skupmy się na małych elementach i ich fragmentach. Przykładowo nakładajmy wosk oddzielnie na drzwi, maskę, klapę bagażnika i tym podobne elementy. Pierw realizujmy woskowanie jednego elementu, następnie bierzmy się za kolejny. Po nałożeniu wosku dajmy mu kilka minut i przejdźmy do następnego elementu.

Polerowanie wosku powinno być wykonywane przy pomocy ściereczki z mikrowłókna. Sam proces wykonujemy przy pomocy kulistych ruchów, wkładając w to już nieco energii. Woskowanie należy do czynności męczących, czego musimy mieć świadomość.

Polerowanie kontynuujemy aż do uzyskania lustrzanego błysku. Poprawne wykonanie zabiegu będzie widoczne poprzez użycie dozownika z wodą i spryskanie nawierzchni. Jeśli nasz wosk będzie nałożony prawidłowo, wtedy odepchnie on cząsteczki wody, które powinny też ułożyć się w kuliste kształty.

Pamiętajmy także i o tym, że wosk potrzebuje kilku godzin, aby uzyskać pełne związanie się z lakierem. W tym momencie auto pozostawiamy w zaciemnionym i zadaszonym miejscu. Pamiętajmy także o tym, aby nie myć auta przed dobę i nie narażać go na czynniki zewnętrzne, czyli na deszcz.

Tym samym nasze auto powinno być świetnie przygotowane, natomiast wosk powinien być nałożony w pełni prawidłowo, czego najlepsze efekty zobaczymy już po 24 godzinach od jego aplikacji na lakier. Jeśli będziemy trzymać się powyższych wytycznych, wszystko wyjdzie zgodnie z planem!