Dekontaminacja lakieru

 

Dekontaminacja lakieru

Dekontaminacja lakieru to rozwiązanie skierowane w stronę kierowców, którzy mają problem z mikrośladami na swoim lakierze. Najczęściej są nimi substancje, które pozostają po standardowym myciu, szczególnie na myjniach bezobsługowych i na myjniach automatycznych. Jeśli zauważyliśmy na naszym aucie niedoskonałości, bardzo szybko możemy pozbyć się ich przy pomocy dekontaminacji lakieru. Jak wygląda cały proces i co daje nam w praktyce? Sprawdźmy sami!

Czym jest proces dekontaminacji lakieru?

Sam proces polega na usunięciu wszelkich substancji chemicznych, które są szkodliwe dla powłoki naszego auta. W praktyce mogą to być właściwie wszystkie ciała obce, które znajdują się na lakierze naszego auta. Oczywiście najgorsze z nich są te chemiczne, które powstają podczas zwykłego mycia na myjni, bądź przy użyciu za dużej ilości chemii, która pozostaje na lakierze naszego auta. Jest to bardzo groźne dla naszego lakieru, ponieważ oprócz zmian wizualnych, możemy z czasem mieć problemy również i z korozją na naszym lakierze.

Jeśli zaś chodzi o czynniki zewnętrzne, które pozostają na lakierze naszego auta to w szczególności jest to piasek, różnego rodzaju pyłki, ptasie odchody a w zimie najgroźniejszym elementem zewnętrznym dla naszego auta staje się sól. Sól pozostaje także na innych, równie istotnych elementach, takich jak klocki hamulcowe. W tych miejscach może znajdywać się także smoła, żywica, bądź ciężki kurz. Oczywiście nie są to wszystkie elementy, które mogą zostać usunięte podczas dekontaminacji lakieru. Lista tych elementów jest o wiele dłuższa!

Dekontaminacja lakieru w praktyce

Kiedy nasze auto jest w pełni umyte i wysuszone, może zostać poddane dekontaminacji lakieru. Na tym etapie używa się już bardziej zaawansowanej chemii, która działa na metalu jak rozpuszczalnik. Oczywiście wszystko wykonywane jest w kontrolowanych warunkach.

Najważniejsze jest jednak to, że owa chemia sprawia, że do tej pory niemożliwe do odklejania elementy z naszego lakieru, odchodzą bez najmniejszego problemu (nie uszkadzając naszej powłoki lakierowej). Przy dekontaminacji lakieru charakterystyczny jest zapach, który z pewnością zapamiętamy na dłużej. Nie jest on przyjemny, dlatego łatwo pozostaje w pamięci. Jednak musi on być obecny, ponieważ w pierwszym etapie metale w reakcji z płynem do dekontaminacji lakieru robi się czerwony bądź różowy.

Na sam koniec usuwane są wszystkie zabrudzenia, które do tej pory nie były możliwe do usunięcia. Proces powtarzany jest do momentu, w którym lakier stanie się gładki i czysty. Czasem proces powtarzany jest nawet kilka razy, aby uzyskać najlepszy efekt końcowy. Na samym końcu stosuje się także glinkę, która zbiera ostatnie zabrudzenia, pozostałe na lakierze auta. Pamiętajmy jednak, że nie wolno jej dociskać. Wystarczy delikatne przetarcie.